gabinet logopedy - Zespół Szkół Specjalnych

Idź do spisu treści

Menu główne:

Organizacja Szkoły > Baza Dydaktyczna > Pracownie specjalistyczne
 
EEG Biofeedback (EEG - elektroencefalograf, z ang. biofeedback - biologiczne sprzężenie zwrotne) to metoda terapii oparta na wyspecjalizowanej technice komputerowej.
Historia EEG Biofeedback zaczyna się w 1958 roku. Pierwsze eksperymenty mające wpływ na rozwój EEG miały miejsce w trzydziestych latach (1929). Niemiec Hans Berger przeprowadził badania rytmu alfa (8-12 Hz). Dr Joe Kamiya (japoński imigrant), jako pierwszy, zaczął w 1958 roku na uniwersytecie w San Francisco pracować z EEG i systemowym sprzężeniem zwrotnym. Referował, że człowiek może wysiłkiem woli kontrolować fale alfa (8-12 Hz), co dawniej, uważano za niemożliwe. Prawdziwie burzliwy rozwój EEG Biofeedback ma związek z pracami profesora B.Stermana, w amerykańskim ośrodku lotów kosmicznych NASA. Burzliwy rozwój komputerów osobistych i nowych technologii spowodowały, że metoda EEG Biofeedback rozpoczęła swój burzliwy rozwój, który trwa do chwili obecnej. W Polsce, pierwsze ogólnokrajowe szkolenie z EEG Biofeedback odbyło się 19 listopada 2001r w Warszawie.


EEG Biofeedback umożliwia trening mózgu w celu poprawienia jego efektywności i uzyskania kontroli nad procesami fizjologicznymi zachodzącymi w naszym organizmie takimi jak napięcie mięśni, temperatura ciała, praca serca, oddychanie, praca mózgu. Za jej pomocą osoba poddawana treningowi uczy się czynności swojego mózgu. Uczy się, jak pozytywnie zmieniać wzorzec wytwarzanych fal mózgu (wzmacniać pożądane i hamować niepożądane fale mózgowe). Celem treningu jest więc poprawa funkcjonowania pacjenta poprzez polepszenie czynności bioelektrycznej mózgu.
 
 

Wskazania do treningów EEG Biofeedback są następujące:
- zaburzenia uwagi, koncentracji
- nadpobudliwość psychoruchowa, agresja (zespoły ADHD, ADD)
- problemy szkolne (gorsze wyniki w nauce, dysleksja, dysgrafia)
- autyzm
- opóźnienie rozwoju i upośledzenie umysłowe
- ataki paniki, jąkanie
- padaczka
- przewlekłe bóle głowy, migreny, zaburzenia snu, zespół chronicznego zmęczenia
- stany lękowe, natręctwa, tiki, depresja
- zaburzenia przyjmowania pokarmów (bulimia, anoreksja)
- trema, napięcie wewnętrzne, obniżona samoocena
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego